Enter your keyword

Olej z ostropestu

Olej z ostropestu  poznaj właściwości oleju z nasion ostropestu plamistego.

 

Olej z ostropestu – Ostropest plamisty – Silybum marianum (L.) Gaertn.

Jest rośliną znaną, cenioną i stosowaną od czasów starożytnych. Pochodzi z regionów położonych nad Morzem Śródziemnym, jednak rozprzestrzenił się niemal na cały świat. Rośnie dziko, dlatego bywa uważany za chwast i usuwany (również przez jego podobieństwo do ostu). W Polsce spotkać go można na terenach uprawnych i w środowisku naturalnym. Osiąga wysokość nawet 2 metrów, posiada grubą łodygę, pokryty jest kolcami, a na szczycie rośliny występują fioletowe kwiaty.

Obecnie ostropest wskutek stale zwiększającego się zapotrzebowania do celów leczniczych jest uprawiany w wielu krajach, także w Polsce. Surowcem dla wyizolowania aktywnych związków z ostropestu są dojrzałe owoce wymłócone z koszyczków kwiatowych rośliny – Fructus Silybi mariani.

Roślina ma długą historię ziołoleczniczą, gdyż była znana i stosowana co najmniej od 2 000 lat. Rok 1949 jest początkiem sporządzania aptecznych wyciągów z owoców ostropestu, jako leku w schorzeniach wątroby. Natomiast aktywne związki z ostropestu zostały w 1969 roku wyizolowane na skalę przemysłową przez Wagnera i wprowadzone do lecznictwa.

Olej z ostropestu plamistego, stosowany regularnie, ma leczniczy wpływ na przykład na pracę wątroby.

 

Ostropest – olej tłoczony z jego nasion

Ze względu na występowanie sylimaryny w składzie ostropestu, wykazuje on działanie przeciwzapalne, antyoksydacyjne, rozkurczowe, żółciotwórcze i żółciopędne, a także detoksykujące. Najwięcej substancji leczniczych znajduje się w nasionach ostropestu. Można nabyć je w postaci całej lub zmielonej, a także przetworzone w tabletkach lub oleju tłoczonym na zimno. I to właśnie olej ostropestowy ma wyjątkowo szerokie zastosowanie, ponieważ można zażywać go doustnie, a także stosować zewnętrznie – bezpośrednio na skórę.

Olej z ostropestu – właściwości i zastosowanie

W ziarnach ostropestu, a co za tym idzie w oleju ostropestowym, znajdują się cenne substancje lecznicze, do których należą:

Dzięki zawartości powyższych składników olej z ostropestu plamistego znajduje zastosowanie w następujących sytuacjach:

 • Leczenie i wspomaganie pracy wątroby oraz dróg żółciowych – sylimaryna, substancja występująca w ostropeście plamistym, kumuluje cenne flawonoidy. Dzięki temu olej z ostropestu oczyszcza wątrobę z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii i skutecznie ją chroni.
 • Olej ostropestowy polecany jest do leczenia schorzeń wywołanych nadmiernym spożywaniem alkoholu oraz długotrwałym spożywaniem leków, a także do leczenia wirusowego zapalenia wątroby typu A, B i C, marskości wątroby, zwyrodnienia tłuszczowego oraz innych zaburzeń dróg żółciowych.
 • Normalizacja układu trawiennego dzięki występowaniu kwasów organicznych.
 • Obniżenie poziomu cholesterolu dzięki zawartości fitosteroli.
 • Stymulacja pracy mózgu – olej z ostropestu niweluje niekorzystne skutki wywołane działaniem wolnych rodników na komórki organizmu, w tym także komórek mózgowych. Dzięki temu poprawia się koncentracja i procesy zapamiętywania.
 • Zapobieganie nowotworom, chorobom układu krążenia dzięki zawartości kwasu linolowego.
 • Działa przeciwzapalnie i łagodząco – sylimaryna zawarta w ostropeście sprawia, że olej z ostropestu można stosować do łagodzenia objawów zapalenia jamy ustnej, zapalenia dziąseł, gardła czy krtani.
 • Olej z ostropestu może być też stosowany zewnętrznie na oparzenia, do leczenia trudno gojących się ran, egzemy, rumienia, nadmiernego rogowacenia skóry, do hamowania procesów ropnych, objawów alergii atopowej i kontaktowej.
 • Leczenie cukrzycy – regularne zażywanie wyciągu z nasion ostropestu powoduje obniżenie poziomu glukozy we krwi.
 • Pielęgnacja skóry – olej z ostropestu zawiera duże ilości witaminy E i działa przeciwutleniająco, spowalniając procesy starzenia. Olej ten chroni również skórę przed działaniem wolnych rodników, łagodzi zaczerwienienia i rozjaśnia skórę, stymuluje procesy regeneracyjne, działa antybakteryjnie i przeciwgrzybicznie.
 • Dodatkowo spożywanie oleju z ostropestu korzystnie wpływa na wzrok i wzmacnia system odpornościowy.

Dawkowanie oleju z ostropestu:

Olej z ostropestu plamistego można stosować zapobiegawczo codziennie, przyjmując doustnie 1-2 łyżeczki. W przypadku wystąpienia opisanych wyżej dolegliwości lub schorzeń, a także silnych zatruć, warto skonsultować się z lekarzem. Olej nadaje się również jako dodatek do słodkich i słonych potraw.

Mimo dobroczynnych właściwości oleju ostropestowego istnieją pewnie przeciwwskazania do jego stosowania. Po ostropest nie powinny sięgać:

 • osoby, które borykają się z niedrożnością dróg żółciowych (olej może powodować zwiększone wydzielanie żółci, które jest niewskazane w przypadku niedrożności dróg żółciowych),
 • osoby przyjmujące leki przeciwlękowe, antykoncepcyjne, przeciwzakrzepowe czy leki obniżające poziom cholesterolu (w tym przypadku ostropest może osłabiać działanie leków),
 • kobiety w ciąży i w czasie laktacji (nie ma żadnych potwierdzonych badań na temat skutków przyjmowania oleju przez kobiety w czasie ciąży i laktacji, dlatego dla bezpieczeństwa lepiej w tym czasie nie zażywać ostropestu pod żadną postacią).

Badania nad ostropestem plamistym nie potwierdzają, jakoby miał on wywoływać jakiekolwiek skutki uboczne. Pojawiają się opinie, że olej z ostropestu u niektórych osób wywołał bóle głowy, zgagę, swędzenie skóry, biegunkę lub niestrawność. Nie są to jednak informacje potwierdzone badaniami, dlatego olej z ostropestu uznaje się za produkt bezpieczny.

Materiał  udostępniony ze strony:

https://zdrowie.tvn.pl/a/olej-z-ostropestu-plamistego-jakie-ma-wlasciwosci-lecznicze-i-kiedy-mozna-go-stosowac

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *