Enter your keyword

Olej słonecznikowy

Olej słonecznikowy

Zostaje Ci czasami trochę jedzenia?

Przedstawiamy Wam pomysł na sałatkę #carpaccio z buraka 🙂

➡️ Trochę ugotowanych buraków, czyli 1, garstka roszponki, 2 pomidory koktajlowe, łyżeczka szczypiorku, trochę pora, odrobina papryki, mało koperku i trochę pietruszki.

➡️I trochę wczorajszego sera.

Znalazł się w niej olej słonecznikowy z czosnkiem i ocet balsamiczny.

 

A teraz trochę informacji o oleju słonecznikowym.

  • Olej słonecznikowy tłoczymy z pestek słonecznika. Charakteryzuje się jasnym, złocistym kolorem i delikatnym, świeżym słonecznikowym smakiem.
  • Pestki słonecznika kupujemy bezpośrednio od polskiego dostawcy. To powoduje, że mamy większą kontrolę nad tym, co tak naprawdę trafia do nas.
  • Tłoczony na zimno – co oznacza, że małe ziarenka lnu złocistego przechodzą przez prasę ślimakową i w temperaturze nie przekraczającej 40 stopni Celsjusza powstaje nasz olej. Jest to istotne, ponieważ dzięki temu wszystkie składniki wrażliwe na temperaturę zachowują swoje cenne właściwości.
  • Olej z pestek słonecznika należy przechowywać w lodówce. Oleje, które są bez konserwantów charakteryzuje wrażliwość na: temperaturę, światło i powietrze. Kolor butelki nie bez powodu jest brązowy, ponieważ działa on jak filtr przeciwsłoneczny.
  • Najlepszy olej to ten nieprzetworzony – czyli 3xN: nierafinowany, niefiltrowany, nieoczyszczony.
  • Olej słonecznikowy tłoczony na zimno podajemy tylko i wyłącznie na zimno! Nie nadaje się do obróbki termicznej (podgrzewania ani smażenia), ponieważ nie tylko traci wtedy swoje cenne właściwości odżywcze, ale też staje się wręcz szkodliwy dla naszego organizmu.

Olej z pestek słonecznika tłoczony na zimno w kuchni znajduje zastosowanie do bezpośredniego spożycia na zimno. Polecany do sałatek, surówek np. z kiszonej kapusty, kasz, makaronów, past, sosów, dressingów, twarogów, kasz. Nadaje potrawom lekki posmak pestek ze słonecznika. Najzdrowszy jest spożywany na zimno,
nie należy na nim smażyć ani go podgrzewać.

Olej słonecznikowy bogaty jest w witaminę E olej słonecznikowy pozwala wzmocnić ochronę antyoksydacyjną organizmu. Podnosi zdolności regeneracyjne skóry.
Dobrze przyswajalna witamina E, pozwala lepiej zabezpieczać skórę przed szkodliwym działaniem słońca, oraz zapobiega przedwczesnym oznakom starzenia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *