Enter your keyword

Olej z wiesiołka

Olej z wiesiołka

Olej z wiesiołka tłoczony na zimno

 

Wiesiołek to, co jest najcenniejsze, ukrywa w bardzo drobnych, twardych nasionach. Wyciskany z nich olej z wiesiołka zawiera wyjątkowo duże ilości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) – kwasu linolowego (LA) i gamma-linolenowego (GLA), od których obecności w organizmie zależy prawidłowy przebieg wielu życiowych procesów.

 

 

Zdrowie

  1. Poprawa równowagi hormonalnej

Ze względu na istotne zawartości kwasów tłuszczowych zaleca się , by kobiety przyjmowały olej z wiesiołka jako naturalny sposób leczenia PMS (zespół przedmiesiączkowego napięcia). Spożywanie kwasów tłuszczowych tworzy również właściwe środowisko dla poczęcia dziecka, pomaga w utracie zbędnych kilogramów, a także umożliwia produkcję odpowiedniej ilości hormonów.

Olej z wiesiołka jest wskazany dla par starających się o potomstwo.

  1. Wiesiołek pomaga w chorobach reumatycznych

Kwasy obecne w oleju z wiesiołka działają leczniczo w chorobach stawów, w przypadku złamań i uszkodzeń więzadeł: łagodzą bóle reumatyczne, pobudzają regenerację tkanki chrzęstnej i łącznej, przyśpieszają też gojenie się ran i przeciwdziałają zapaleniu stawów.

  1. Wiesiołek usprawnia pracę mózgu

Kwasy tłuszczowe – a dokładnie DHA, który znajduje się w oleju wiesiołkowym – są składnikiem komórek mózgowych. Odpowiednio wysoki poziom tego kwasu ma wpływ na funkcjonowanie mózgu – dobry nastrój, sprawne myślenie, pamięć. Dlatego olej z wiesiołka jest polecany uczącej się młodzieży czy osobom starszym z objawami demencji. Jest on też pomocny jako środek uzupełniający w leczeniu stwardnienia rozsianego, sklerodermii, schizofrenii.

  1. Wiesiołek wspomaga terapię nowotworową

Olej z wiesiołka może być bardzo pomocny w walce z rakiem piersi – nie tylko zapobiega zachorowaniu, ale również pomaga w leczeniu jego agresywnej postaci. Kwas gamma-linolenowy zwalcza komórki rakotwórcze i ogranicza ich zdolność do rozmnażania się. W dodatku w połączeniu z lekami standardowo stosowanymi w leczeniu nowotworów piersi prowadzi do szybszego samounicestwienia komórek rakotwórczych i wzmocnienia zdrowych komórek organizmu, co ułatwia walkę z chorobą.

  1. Zapobiega uszkodzeniom nerwów związanym z cukrzycą

Badania wykazały, iż GLA w oleju z wiesiołka może pomóc w zapobieganiu, a w niektórych przypadkach nawet w odwracaniu efektów uszkodzenia nerwów (neuropatii), która często towarzyszy cukrzycy. Podczas trwającego rok eksperymentu takie objawy jak: drętwienie, mrowienie i utrata czucia u pacjentów z łagodną postacią neuropatii cukrzycowej były mniej wyraźne w grupie przyjmującej olej z wiesiołka niż w tej, która dostawała placebo.

  1. Redukuje objawy egzemy

W niektórych przypadkach egzema rozwija się, gdy organizm ma problemy z przekształcaniem tłuszczów występujących w pokarmach w GLA. Suplementacja GLA za pośrednictwem oleju z wiesiołka może się w takich okolicznościach okazać pomocna. Niektóre badania wskazują na to, iż omawiany olejek radzi sobie wyraźnie lepiej niż placebo w łagodzeniu zapalenia związanego z egzemą, a także swędzenia, łuszczenia się i wysięków. Przyjmując GLA, cierpiący na egzemę bywają w stanie zmniejszyć przyjmowane dawki leków oraz kremów ze sterydami, z których wiele wywołuje nieprzyjemne skutki uboczne.

 

Uroda i kosmetyka

  1. Zapobieganie utracie włosów

Olej z wiesiołka nie tylko zapobiega wypadaniu włosów, ale także wspomaga ich wzrost. Zawarte w nim składniki odżywcze to potężne stymulatory wzrostu czynniki regeneracyjne. GLA jest uważany za jeden z podstawowych kwasów tłuszczowych, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju i utrzymania zdrowia cebulek włosowych. Ciekawostką jest to, że kwas ten może być często w odpowiedniej ilości zapewniony jedynie dzięki prawidłowej diecie lub suplementom. Stosowany olej z wiesiołka na włosy to prawdziwe bogactwo tego składnika.

Jak stosować olej z wiesiołka na włosy

Najlepszym i najprostszym sposobem jest zastosowanie oleju z wiesiołka bezpośrednio na głowę. Można go stosować jako odżywkę na noc lub do

olejowania przed myciem. Bardzo często poleca się stosować olej z wiesiołka na włosy przez dodanie go do stosowanych odzywek i szamponów.

Należy stosować go regularnie, co najmniej przez tydzień. W tym czasie nie stosować żadnych innych zabiegów, w szczególności termicznych i chemicznych.

Po stosowaniu oleju, przed umyciem włosów poczekaj przez pewien czas( ok. 30 min) , aby mieć pewność, że olej wniknął wystarczająco głęboko w ich strukturę. Nie stosuj agresywnych szamponów z SLS i innymi dodatkami pieniącymi.

  1. Piękny i zdrowy wygląd skóry

Olej z wiesiołka okazał się cennym sposobem leczenia osób cierpiących na choroby skóry, takie jak egzema, łuszczyca i atopowe zapalenie skóry. Badania wykazały, że wiesiołek może pomóc w związanych z wiekiem zmianach

strukturalnych i funkcjonalnych w tkankach skóry, takich jak zaczerwienienie, jędrność i odporność na zmęczenie.

Niektóre badania pokazują, że osoby z problemami dermatologicznymi bardzo często nie mają normalnej zdolność przetwarzania kwasów tłuszczowych, czego skutkiem jest niedobór kwasu gamma-linolenowego. GLA jest kwasem tłuszczowym omega-6, które organizm może przekształcić się do substancji, które zmniejszają stan zapalny i wzrost komórek. Badania dowodzą, że olej z wiesiołka jest niezwykle skuteczny w łagodzeniu wielu objawów różnego typu wyprysku, w tym świądu, zaczerwienienia i obrzęków.

  1. Zapobieganie i leczenie trądziku

W celu leczenia trądziku trzeba zająć się źródłem problemu, czyli brakiem równowagi hormonalnej. Miejscowe leczenie obejmuje już istniejące wypryski i blizny. Zawarte w oleju z wiesiołka kwasy tłuszczowe omega-6 pomagają regulować poziom hormonów, przyczyniające się do powstawania trądziku. Kwasy te odgrywają również ważną rolę w strukturze komórkowej, poprawiają funkcje nerwowe i stymulują poprawę elastyczności skóry. Można również olej nanosić w niewielkich ilościach bezpośrednio na twarz. Pomaga on w procesie gojenia i poprawia ogólny wygląd skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *