Enter your keyword

Olej z Wiesiołka

Ziarno wiesiołka dwuletniego i olej z wiesiołka

PODCAST o Oleju z Wiesiołka Dwuletniego

Olej z wiesiołka zawiera wyjątkowo duże ilości Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych (przeczytaj więcej o NNKT) – kwasu linolowego (LA) i gamma-linolenowego (GLA). Od ich obecności w organizmie zależy prawidłowy przebieg wielu życiowych procesów. Wiesiołek zawiera także kwas oleinowy (Omega-9), palmitynowy i stearynowy. Ponadto to źródło fitosteroli (sterole roślinne), białko, witaminę E (przeczytaj więcej o Witaminie E), minerały: selen, cynk, magnez oraz wapń.

Olej z wiesiołka (tutaj możesz kupić) charakteryzuje się jasnym kolorem i ziołowym smakiem.

Tłoczony na zimno – co oznacza, że małe ziarenka wiesiołka przechodzą przez prasę ślimakową i w temperaturze nie przekraczającej 40oC. Jest to istotne, ponieważ dzięki temu wszystkie składniki wrażliwe na temperaturę zachowują swoje cenne właściwości.

Olej z wiesiołka należy przechowywać w lodówce ponieważ oleje, które są bez konserwantów charakteryzuje wrażliwość na: temperaturę, światło i powietrze. Również kolor butelki nie bez powodu jest brązowy, ponieważ działa on jak filtr przeciwsłoneczny.

Najlepszy olej to ten nieprzetworzony – czyli 3xN: nierafinowany, niefiltrowany, nieoczyszczony.

Olej z wiesiołka tłoczony na zimno podajemy tylko i wyłącznie na zimno! Czyli nie nadaje się do obróbki termicznej (podgrzewania ani smażenia). Ponieważ nie tylko traci wtedy swoje cenne właściwości odżywcze, ale wręcz staje się szkodliwy dla naszego organizmu.

Olej z wiesiołka po otwarciu butelki należy spożyć w przeciągu ok. 3 – 4 miesięcy.

Dawkowanie oleju z wiesiołka

Przyjmuje się, że dorosła osoba powinna spożywać 3 x łyżeczkę dziennie po posiłku.

Czy wiesz, że?

  • Olej z wiesiołka poprawia równowagę hormonalną.

Ze względu na istotne zawartości kwasów tłuszczowych zaleca się, by kobiety przyjmowały olej z wiesiołka jako naturalny sposób leczenia PMS (zespół przedmiesiączkowego napięcia). Olej z wiesiołka jest wskazany dla par starających się o potomstwo. Spożywanie kwasów tłuszczowych tworzy również właściwe środowisko dla poczęcia dziecka. Pomaga w utracie zbędnych kilogramów, a także umożliwia produkcję odpowiedniej ilości hormonów.

  • Pomaga w chorobach reumatycznych.

Kwasy obecne w oleju z wiesiołka działają leczniczo w chorobach stawów i przeciwdziałają zapaleniu stawów. Wspierają rekonwalescencję w przypadku złamań, uszkodzeń więzadeł, przyśpieszają gojenie się ran i regenerację tkanki chrzęstnej i łącznej. Łagodzą bóle reumatyczne.

  • Olej z wiesiołka usprawnia pracę mózgu.

Kwasy tłuszczowe – a dokładnie DHA, który znajduje się w oleju wiesiołkowym – są składnikiem komórek mózgowych. Odpowiednio wysoki poziom tego kwasu ma wpływ na funkcjonowanie mózgu – dobry nastrój, sprawne myślenie, pamięć. Olej z wiesiołka jest polecany uczącej się młodzieży czy osobom starszym z objawami demencji. Jest on też pomocny jako środek uzupełniający w leczeniu stwardnienia rozsianego, sklerodermii, schizofrenii.

  • Wiesiołek wspomaga terapię nowotworową.

Badania naukowców amerykańskich dowodzą, że olej z wiesiołka może być bardzo pomocny w walce z rakiem piersi. Nie tylko zapobiega on zachorowaniu, ale również pomaga w leczeniu jego agresywnej postaci. Kwas gamma-linolenowy zwalcza komórki rakotwórcze i ogranicza ich zdolność do rozmnażania się. W połączeniu z lekami standardowo stosowanymi w leczeniu nowotworów piersi prowadzi do szybszego samounicestwienia komórek rakotwórczych. Dodatkowo wzmocnienia zdrowe komórki organizmu, co ułatwia walkę z chorobą.

  • Zapobiega utracie włosów.

W celu poprawy kondycji włosów można również wcierać olej z wiesiołka w skórę głowy i włosy, lub też dodawać do ulubionego szamponu. Najlepiej jednak, by był to produkt naturalny, bez dodatków parabenów, silikonów, SLSów i innych składników syntetycznych.

  • Nadaje piękny i zdrowy wygląd skóry.

Olej z wiesiołka okazał się cennym sposobem leczenia osób cierpiących na choroby skóry, takie jak: egzema, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, łupież, wypadanie włosów, świerzbiączce. Badania wykazały, że wiesiołek może pomóc w związanych z wiekiem zmianach strukturalnych i funkcjonalnych w tkankach skóry, takich jak zaczerwienienie, jędrność i odporność na zmęczenie.

Niektóre badania pokazują, że osoby z problemami dermatologicznymi bardzo często nie mają normalnej zdolność przetwarzania kwasów tłuszczowych. Czego skutkiem jest niedobór kwasu gamma-linolenowego. GLA jest kwasem tłuszczowym omega-6, które organizm może przekształcić się do substancji, które zmniejszają stan zapalny i wzrost komórek. Badania dowodzą, że olej z wiesiołka jest niezwykle skuteczny w łagodzeniu wielu objawów różnego typu wyprysku, w tym świądu, zaczerwienienia i obrzęków.

  • Zapobiega i leczy trądzik

W celu leczenia trądziku trzeba zająć się źródłem problemu, czyli brakiem równowagi hormonalnej. Miejscowe leczenie obejmuje już istniejące wypryski i blizny. Zawarte w oleju z wiesiołka kwasy tłuszczowe omega-6 pomagają regulować poziom hormonów, przyczyniające się do powstawania trądziku. Kwasy te odgrywają również ważną rolę w strukturze komórkowej, poprawiają funkcje nerwowe i stymulują poprawę elastyczności skóry. Można również olej nanosić w niewielkich ilościach bezpośrednio na twarz. Pomaga on w procesie gojenia i poprawia ogólny wygląd skóry. Choć kwas gamma-linolenowy znajdziemy przede wszystkim w kosmetykach czy preparatach przeznaczonych do skóry przesuszonej, szorstkiej i podrażnionej, nada się i dla cery tłustej. Okazuje się bowiem, iż jest on skuteczny również w obniżaniu ilości wydzielanego sebum (czyli łoju), a także redukcji zaskórników.

Z natury bezglutenowa mąka Wiesiołkowa Olejowe Smaki znakomita na zimno i do pieczeniaNiezastąpiony na problemy skórne olej z wiesiołka dwuletniego w brązowej buteleczce 100ml