Olej lniany
Olej lniany tłoczony na zimno
Len jest jedną z najstarszych roślin uprawnych. Pochodzi z Bliskiego Wschodu i rejonu Morza Śródziemnego, gdzie uprawiany był od kilku tysięcy lat. Pierwsze udokumentowane doniesienia o leczniczych właściwościach lnu datowane są na czasy Greków i Rzymian. Hipokrates w V wieku p.n.e. zalecał stosowanie lnu w przypadku zapalenia błon śluzowych, w bólach podbrzusza czy biegunce. Olej lniany tłoczony na zimno otrzymywany jest z dojrzałych nasion lnu – siemienia lnianego, przeznaczonych wyłącznie dla przemysłu spożywczego.
Olej lniany tłoczony na zimno posiada żółtawe zabarwienie, charakterystyczny “lniany” zapach i smak, określany niekiedy jako “orzechowy”. Smak ten zmienia się w zależności od odmiany lnu, warunków uprawy, sposobu tłoczenia oraz warunków przechowywania gotowego oleju.
Zdrowie
Mózg
Kwas tłuszczowy DHA (dokozaheksaenowy) to jeden z najważniejszych składników odżywczych mózgu. Kwas ten zaliczany jest do grupy kwasów
omega-3 i syntezuje się z kwasu alfa-oleinowego, którego zawartość w oleju lnianym wynosi ponad 55%. Niedobory tego składnika oraz niewłaściwy stosunek pomiędzy nim, a kwasem omega-6, mogą powodować chwiejność emocjonalną, problemy z pamięcią, wzrokiem oraz schorzenia neurologiczne. Z tego tez powodu wykazuje on dobre działanie w leczeniu stanów depresyjnych oraz poprawia pamięć i koncentrację. Odpowiednia ilość dostarczanych kwasów omega-3, które wchodzą w skład komórek nerwowych, zapewnia im sprawne i niezakłócone funkcjonowanie.
Serce i układ naczyniowy
Zawarte w oleju lnianym kwasy omega-6 zwiększają utlenianie tak zwanego złego cholesterolu, czyli cholesterolu LDL, co gwarantuje dużo lepszą ochronę przed chorobami serca, niż stosowanie wielu syntetycznych leków. NNKT zapobiegają rozwojowi miażdżycy, zawałowi i nadciśnieniu. Zawartość kwasu alfa-linolenowego przyczynia się również do wzrostu poziomu zdrowego cholesterolu HDL, który chroni serce przed zawałami i pomaga przy problemach z arytmią. Olej lniany rozszerza także naczynia wieńcowe i zwiększa siłę skurczową mięśnia sercowego. Nienasycone kwasy tłuszczowe to także ważna rola w transporcie i przemianach metabolicznych tłuszczu, dzięki czemu poprawia się stan ogólny naczyń krwionośnych, współpracujących z cholesterolem i białkami w produkcji energii w mitochondriach.
Choroby nowotworowe
Lignany, czyli zawarte w oleju lnianym silne przeciwutleniacze, doskonale unieszkodliwiają wolne rodniki, odpowiedzialne za powstawanie wielu nowotworów. Ograniczają między innymi rozrost prostaty i tworzenie się raka tego organu. Zastosowanie oleju lnianego w profilaktyce nowotworowej jest znane głównie z diety dr Budwig.
Zaburzenia hormonalne
Kwasy omega-3 przyspieszają przemianę materii, co przyczynia się do spalenia tłuszczu i glukozy, dzięki czemu nie odkładają się w organizmie. Jest to szczególne ważne przy niedoczynności tarczycy, gdzie przemiana materii zostaje w oczywisty sposób upośledzona. Dodatkowo, zawarte w oleju lnianym kwasy omega-3 podnoszą energię organizmu i tym samym zachęcają do zwiększonego wysiłku fizycznego oraz uprawiania sportu.
Cukrzyca
Kwasy omega-3, a głównie kwasy DHA, uwrażliwiają błony komórkowe na działanie insuliny, dlatego zawsze powinniśmy dbać o odpowiednie proporcje kwasów omega-6 i omega-3. Przy dobrze zbilansowanej diecie, obejmującej olej lniany, złagodzone są wahania poziomu cukru we krwi, głównie przy cukrzycy typu II.
Osteoporoza
Olej lniany zawiera cenne fito-estrogeny, które usprawniają podział i zróżnicowanie komórek kościotwórczych oaz zwiększają syntezę kolagenu. Tym samym powodują wzrost gęstości kości, zapobiegając nadmiernej kruchości i złamaniom.
Nadwaga i otyłość
Zawartość lignanów lnianych w diecie powoduje hamowanie aktywności enzymu, odpowiedzialnego za produkcję estrogenów. Zaburzenia na tym tle doprowadzają do otyłości i cellulitu, a także ginekomastii u mężczyzn.
Jaskra
Olej lniany obniża ciśnienie śródgałkowe oczu, które nieregulowane może przyczynić się do powstawania jaskry.
Bolesne miesiączki
Dzięki działaniom kwasów omega-3, które stymulują produkcję prostaglandyn, można zmniejszyć uczucie bólu podczas miesiączki. Spożywanie oleju lnianego pomaga regulować cykl miesiączkowy, a także może wspomagać leczenie niepłodności i PMS.
Problemy dzieci i młodzieży
Olej lniany wyraźnie wspomaga procesy myślowe u dzieci uczących się, dlatego powinien być stosowany jako pomoc w leczeniu ADHD oraz zaburzeń hormonalnych i trądzikowych, szczególnie u dorastającej młodzieży.
Ochrona układu pokarmowego
Olej lniany aktywizuje przemianę materii, wspomaga procesy trawienne, a nawet zapobiega rozwojowi kamieni żółciowych oraz może się przyczynić do ich rozpuszczania. Dodatkowo osłania błony śluzowej na całej długości układu pokarmowego i wydalniczego.
Procesy immunologiczne
Składniki oleju lnianego wzmacniają system odpornościowy, dzięki czemu zmniejszają ryzyko powstania alergii. Działają również aktywizująco na podziały komórkowe.
Już kilka dni stosowania oleju lnianego pozwala nam przywrócić w organizmie równowagę kwasów tłuszczowych.
Uroda i kosmetyka
Skóra
Stosowany zewnętrznie, jak i wewnętrznie, nadaje skórze elastyczność, odżywia. Zawartość NNKT poprawia procesy lecznicze egzem i łuszczycy. Chroni skórę przed promieniowaniem UV, nadaje gładkości i dogłębnie nawilża. Olej lniany jest idealny do pielęgnacji skóry suchej i zmęczonej. W przypadku skóry tłustej pozwala na regulację poziomu sebum, rozprowadza łój równomiernie po skórze i zapobiega powstawaniu zaskórników.
Włosy
Olej z lnu doskonale nadaje się do zabiegów olejowania włosów, a także jako doskonały dodatek do szamponów lub odżywek. Działa przeciwłupieżowo, hamuje wypadanie włosów, ogranicza łysienie u mężczyzn. Jako składnik aktywny kosmetyków naturalnych doskonale odżywia, wygładza i pozwala na zachowanie właściwego poziomu wilgotności.
Paznokcie
Moczenie paznokci w oleju lnianym pozwala im na doskonałe odżywienie, regenerację i nawilżenie. Zmiękcza także skórki i odżywia skórę dłoni, zapobiegając jej pękaniu.
Sport
Jesteś sportowcem? Chcesz mieć mocniejsze serce, lepsze osiągi i wydajność, a przy tym być zdrowszym? Dowiedz się o niesamowitych właściwościach naszego Oleju Lnianego.
Dla sportowców szczególnie ważna jest zamiana przyjmowanych składników pokarmowych na energię. Olej lniany, który dodatkowo stymuluje ów proces, wzmaga wzrost mięśni bez dodatkowego przyrostu tkanki tłuszczowej. To również dlatego poleca się ją osobom chcącym zrzucić zbędne „tłuszczowe” kilogramy 🙂
Len wpływa na tempo przemiany materii i gospodarkę węglowodanową organizmu.
Wprowadzając olej do codziennej diety, można liczyć na łatwiejsze pozbycie się zbędnych kilogramów, ponieważ przyczyni się on do przyśpieszenia metabolizmu, ułatwi przekształcanie pożywienia w energię zamiast w tłuszcz, a ponadto pobudzi produkcję żółci rozkładającej tłuszcze.
Dzięki licznym właściwościom prozdrowotnym, regularnie przyjmowany olej lniany pozytywnie wpływa również na ogólną kondycję fizyczną sportowców – pozwala na uzyskanie większej wydolności oraz wytrzymałości organizmu. Dzieje się tak dlatego, że substancje zawarte w oleju lnianym zimno tłoczonym, czyli pełnowartościowym naturalnym oleju, z bardzo dużą zawartością kwasów tłuszczowych omega-3(52%), usprawniają przepływ tlenu oraz hemoglobiny we krwi. Sprawia to, że również regeneracja po ciężkich ćwiczeniach fizycznych jest krótsza i mniej wyczerpująca – skoro mięśnie otrzymują jeszcze więcej składników pokarmowych i tlenu, które są niezbędne do szybkiej regeneracji, naturalnym jest, że będzie ona przyspieszona i prostsza.
Sportowcom, którzy uprawiają intensywnie sport proponujemy codzienne spożywanie koktajli białkowych lub pasty doktor Budwig. Taka pasta (koktajl) na bazie białego sera i oleju lnianego stanowi doskonałe źródło antyoksydantów, które oczyszczą organizm i wzmocnią go.
Dzień dobry, Mam zapytanie czy ten olej jest wykonany z lnu złotego czy brązowego ? Oraz ile czasu przed wysyłka jest tłoczony ? szukam świeżego oleju z lnu złotego, stąd moje zapytanie. Pozdrawiam 🙂
Korzystałam z wielu olejów od Państwa i są wyśmienite. Teraz mam zadanie len złoty świeży – na celowniku 🙂
Witam Pani Aniu,
dziękuję za zainteresowanie naszymi olejami:) i przepraszam, że tak długo czekała Pani na odpowiedź.
odpowiadając na Pani pytanie informuję, że nasz olej lniany tłoczymy tylko z lnu złotego o wysokiej zawartości kwasów Omega3 a wynosi ona powyżej 54%. Co więcej nasz olej lniany tłoczymy obecnie tylko z POLSKIEJ EKOLOGICZNEJ ODMIANY LNU ZŁOTEGO. Olej Lniany tłoczymy małymi partiami 2 razy w każdym tygodniu więc ciągle mamy świeży olej lniany.
Po więcej informacji zapraszam Panią na naszą stronę: https://olejowesmaki.pl/produkt/olej-lniany-500-ml/ oraz do naszego olejowegoADKA https://olejowesmaki.pl/olej-lniany-2/.
Pozdrawiam,
OlejoweSmaki